Pojištění na smolíka

Neplaťte za pojištění ani korunu navíc!
Zbavte se závislosti na pojištění!
Neplaťte pojištění, když ho nepotřebujete!

Zkušenosti mi říkají, že pojištění v mnoha situacích není vůbec potřeba a spoustu lidí za pojistky utrácí zbytečné peníze, které mohou využít například na své koníčky, záliby či cíle...

Na druhou stranu je pojištění geniální vynález, který nám může doslova zachránit krk.

Jak se k pojistkám staví Smolík ve financích? To si můžete poslechnout v tomto videu.

Pokud budete mít dotazy, neváhejte mi napsat či zavolat a o tématu si můžeme pokecat, třeba u kafé... ☕️ 🙌 

Co získáte spolupráci?

Transparentní jednání

Každá mince má dvě strany. Každý produkt má své plusy, ale i minusy. Asi žádný produkt neexistuje bez nějakého toho minusu, ale je potřeba je znát. Otevřené jednání je základ pro dlouhodobou spokojenost nejen klienta, ale i poradce.

Diagnostika osobních financí

Nechcete-li platit za pojištění ani korunu navíc, je potřeba znát všechny informace. Na základě informací obdržíte vypracovanou diagnostiku, ve které zjistíte, co je a co není potřeba mít zajištěné a především na jaké částky, aby vše dávalo smysl.

Finanční plán

Pojištění bychom měli mít pouze dočasně. Do té doby, dokud nedosáhneme na jeden z finančních plánů. Tím plánem je zbavit se závislosti na pojištění a nastřádat dostatečnou rezervu pro pokrytí různých životních událostí.

Jaké jsou nejčastější dotazy k pojištění?

F&Q

Co je to diagnostika osobních financí?

Je to souhrnná zpráva, kde jsou potřebné informace ke stanovení pojistných částek pojištění. Hodnoty vychází z ČSSZ, ČSÚ, ČNB a dalších institucí.


Příklad:
Když máte příjem 30 000 Kč čistého a jste na nemocenské, tak pobíráte nemocenskou ve výši cca 21 000 Kč. Rozdíl devíti tisíc chybí a ten pokryjete právě pojistkou.


Výpočty výše pracovní neschopnosti, invalidních, sirotčích či vdovského důchodu najdete v této diagnostice a dokážete tak dopočítat, kolik schází a kolik je potřeba zajistit. Díky toho nejste podpojištění, ani přepojištění.

Co je to finanční plán?

Plánem se rozumí, že si stanovíte cíle, kterých chcete uskutečnit a následně se na to nastaví plán finanční, jak takového cíle dosáhnout.
Nejčastějších cíle mohou být např. zbavit se závislosti na pojištění, vytvořit si pravidelnou rentu na stáří atd.

Co je to výluka v pojištění?

V pojistných podmínkách jednotlivých produktů najdete odstavec s názvem výluky z pojištění, někdy trochu lidsky napsáno "Co neplníme?". Už tento lidský název napovídá, že se jedná o něco, co pojišťovna v případě žádosti o plnění neposkytne.

Nejčastější výluky např. u životního pojištění mohou být spojený s potíži se zády, tj. u nemocenské z důvodu výhřezu ploténky nedostanete z pojišťovny ani korunu. Dobrá zpráva je, že už tuto výluku v nových smlouvách často nenajdete.

Podobných výluk můžete najít velké množství ať už u životního pojištění, tak i pojištění majetku, odpovědnosti, cestovního pojištění a dalších druhů pojistek.

Co jsou čekací doby?

Čekací doba obecně pojišťovně slouží jako ochrana před "podvodníky" a je uplatňována u životního pojištění pouze na nemoci. Můžete ji také najít u pojištění skel v rámci povinného ručení, kde po dobu např. prvních 3 měsíců od počátku pojištění neposkytne pojišťovna peníze na výměnu skla. Pokud se pojišťujete v rámci cestovního pojištění, ale v době sjednání jste již v zahraničí, tak může být čekací doba např. 24 hodin od data a času zaplacení této pojistky atd.

Uvedu na příkladě životního pojištění:
Sjednáte si smlouvu životního pojištění s počátkem 1.1.2023. Onemocníte 15.1.2023 a půjdete na pracovní neschopnost. Na pracovní neschopnosti budete až do 15.9.2023, ale od pojišťovny nedostanete ani korunu, jelikož nastala událost v čekací době.

Délka čekací doby je vždy uvedena v pojistných podmínkách a začíná běžet počátkem pojištění, datem sjednání produktu, nebo také dnem zaplacení. Vše je v závislosti na pojišťovně a produktu, který si sjednáváte.

Jak poznám kvalitní životní pojištění?

Na tuto otázku se velmi těžko odpovídá, jelikož dle mého neexistuje nejlepší produkt, který je stejný pro všechny.

Často lidé říkají, že mají tu nejlepší pojistku, protože platí jen 500 Kč měsíčně a dostali za zlomenou ruku např. 15 000 Kč. Zjistí to od kolegy z práce, který se v pojištění nevyzná, ale soudí ze zkušenosti, protože dostal "hodně" peněz. Vůbec si v takovém případě neuvědomuje, že nic jiného pojištěno nemá a i kdyby tyto peníze nedostal, tak je finančně v pohodě, protože byl 14 dní doma na pracovní neschopnosti a nechyběla mu tak téměř ani koruna do rodinného či osobního rozpočtu.

Poté se stane invalidním z jiného důvodu, ale nedostane ani korunu, protože takové riziko pojištěné neměl. V takovém případě je jeho výpadek příjmu na několik let dopředu v milionových částkách.

Kvalitní pojistka tedy neznamená nejlevnější pojistka. Daleko důležitější parametry jsou například:
  • výluky z pojištění,
  • podmínky, které musíte splnit, aby vám pojišťovna zaslala peníze na účet,
  • zdravotní stav při sjednávání pojistné smlouvy,
  • nastavení parametru jednotlivých rizik (doba trvání atd.)
    ... a mohl bych takto pokračovat.
  • Je potřeba mít vždy životní pojištění?

    Není...

    Pokud máte dostatečné vlastní rezervy, které můžete použít na zajištění příjmu v případě závažných zdravotních potíží, pojištění nutně nepotřebujete.

    U této rezervy vždy myslete na to, kdy můžete mít peníze z rezerv k ruce. Např. pokud vlastníte nemovitosti a považujete je za vlastní zdroje pro pokrytí výpadku příjmu, může se stát, že v některých obdobích nemovitost neprodáte dostatečně rychle a zajištění tak nebudete včas.